Zakwas żytni - krok po kroku Kategorie
   

Metod hodowania zakwasu jest dużo. My jednak pokażemy i omówimy tą, która jest sprawdzona i stosowana przez nas do pieczenia chleba. Potrzebne nam będą szklany słoik, drewniana łyżka oraz mała ściereczka.

Składniki:
100g mąki żytniej (typ 2000)
100g przegotowanej wody
płaska łyżeczka cukru
Wykonanie:
Dzień 1 godz. 8:00
Do szklanego słoika wsypujemy 100g mąki żytniej, 100g przegotowanej ciepłej wody o temperaturze około 30°C oraz płaską łyżeczkę cukru i wszystko dobrze mieszamy. Przykrywamy kawałkiem ściereczki, gazy i zawiązujemy w około gumką. Trzymamy w ciepłym miejscu. W lecie nie ma problemu, ale w zimie musimy szukać ciepłego miejsca bez przeciągów np. koło grzejnika.Dzień 1 godz. 20:00
Mieszamy zakwas drewnianą łyżką. Pamiętajmy: nie używamy łyżek metalowych!Dzień 2, 3, 4, 5, 6, 7 godz. 8:00
Przez kolejne dni powtarzamy tę samą czynność, połowę zakwasu wybieramy ze słoika i musimy go po prostu wyrzucić. A do drugiej połowy, która została nam w słoiku dosypujemy 100g mąki żytniej i 100g ciepłej wody. Wszystko dobrze mieszamy i przykrywamy szmatką i zawiązujemy w około gumką, i odstawiamy w ciepłe miejsce.

Dzień 2, 3, 4, 5, 6, 7 godz. 20:00
Mieszamy dokładnie zakwas i odstawiamy w ciepłe miejsce. Możemy użyć do tego piekarnika nagrzewamy do 35°C i przez około godziny piekarnik trzyma ciepło, a zakwas będzie ładnie pracował.Po tygodniu mamy już gotowy zakwas do pieczenia chleba. Jednak przy tak młodym zakwasie fachowcy polecają wspomóc zakwas podczas pieczenia chleba odrobiną drożdży.

Przechowywanie zakwasu
Zakwas przechowujemy w lodówce. Kiedy chcemy upiec chleb musimy użyć zakwasu aktywnego. Dlatego musimy wyciągnąć nasz zakwas z lodówki i ocieplić go przez około 2 godz. Po tym czasie musimy go dokarmić, dosypujemy 100g mąki żytniej i 100g letniej wody i odstawiamy w ciepłe miejsce. Dopiero po 12 godz. możemy użyć nasz zakwas do pieczenia chleba. Pamiętajmy: jeżeli nie chcemy wykorzystać całego zakwasu, to po odebraniu ilości potrzebnej do danego przepisu musimy w słoiku zostawić minimum 3 łyżki zakwasu. Koniecznie musimy go dokarmić (jak powyżej zostało przedstawione), odstawić w ciepłe miejsce na parę godzin i gdy zakwas zacznie nam pracować możemy dopiero odstawić go do lodówki do kolejnego wypieku.

Gdy zakwas używamy rzadziej niż raz w tygodniu
Pamiętajmy gdy nie pieczemy chleba często, musimy taki zakwas dokarmiać raz w tygodniu inaczej zakwas nam umrze. Jeszcze jedna uwaga. Proporcje mąki i wody muszą być takie sam np. 100g wody i 100g mąki, ale nie zmniejszajmy tych proporcji poniżej 50g wody i mąki.

Zapach zakwasu
Zapach zakwasu dużo zależy od użytej mąki, ale powinien mieć delikatny zapach jabłkowo-octowy, można też wyczuć zapach drożdży.Strona główna
Ciasta i słodkości(180)
Babki i babeczki(18)
Biszkoptowe(36)
Bez pieczenia(26)
Desery(14)
Na kruchym(17)
Serniki(25)
Pączki i ciastka(23)
Pozostałe(21)
Dania główne(61)
Zupy(16)
Pieczywo(34)
Sałatki i surówki(25)
Domowe wędliny(12)
Porady(18)
Informacje


.........................................................Na kanał YouTube, gdzie prezentujemy nasze przepisy w formie filmu.

.........................................................

Podoba się przepis?
Udostępnij go znajomym na serwisach społecznościowych
.........................................................