Grahamki z orkiszem       Kategorie
   Składniki na zaczyn/rozczyn:
40 g drożdży świeżych (prasowanych)
125 ml wody przegotowanej (0,5 szklanki)
1 łyżeczka cukru
2 łyżki mąki orkiszowej jasnej (możemy użyć zwykłą mąkę pszenną)

Składniki na bułki:
300 g mąki orkiszowej jasnej
300 g mąki graham
250 ml wody przegotowanej (1 szklanka)
1,5 łyżeczki soli
3-4 łyżki oleju
70 g siemienia lnianego (plus 10 g do posypania)
Wykonanie:
W pierwszej kolejności robimy zaczyn. Do miski kruszymy drożdże i zalewamy 125 ml przegotowanej letniej wody. Następnie dodajemy dwie łyżki mąki pszennej oraz łyżeczkę cukru i wszystko dokładnie mieszamy, aż do rozpuszczenia się drożdży. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 min, żeby drożdże zaczęły pracować. Jeżeli nie mamy ciepłego miejsca w domu nagrzewamy piekarnik do 30-35°C i tam wkładamy nasz zaczyn na 15 min.
Po 15 min, gdy zaczyn ładnie pracuje dodajemy resztę wody ( 250 ml), mąkę orkiszową i graham, sól, olej i wszystko dobrze mieszamy. Następnie nasze ciasto przerzucamy na stolnicę i wyrabiamy około 15 - 20 min. Wyrobienie ciasta możemy zostawić robotowi jeżeli ktoś ma. Gdy ciasto za bardzo nam się klei do rąk lub stolnicy podsypujemy mąką.
Na koniec formujemy ładną kulę i ponownie wkładamy nasze ciasto do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 - 1,5 godz. Po tym czasie ciasto jeszcze raz musimy wyrobić przez kilka minut, żeby pozbyć się powietrza.
Bułki podłużne: Ciasto dzielimy na sześć części (po około 170 g) i formujemy z nich bochenki podłużne o wielkości około 14 cm. Teraz wałkiem rozpłaszczamy ciasto na placki o wielkości około 10 x 20 cm. Dłuższe boki zawijamy do środka, tak aby spotkały się na środku. Łączymy je ze sobą ściskając palcami. Odwracamy łączeniem do spodu i kładziemy na blaszce do pieczenia. Z następnymi ciastami robimy to samo. Górę bułek nacinamy nożem lub żyletką w poprzek. Smarujemy wodą i posypujemy siemieniem lnianym.
Bułki okrągłe: Jeżeli chcemy zrobić bułki okrągłe ciasto dzielimy na dziesięć części (po około 100 g). Bułki formujemy zwijając boki ciasta do środka, by naprężyć ciasto i podczas pieczenia ciasto będzie rosło do góry. Bułki okrągłe nacinamy w kształt krzyża. Smarujemy wodą i posypujemy siemieniem lnianym.Tak przygotowaną blaszkę z bułkami odstawiamy w ciepłe miejsce na około 30 min, aby podwoiły swój rozmiar. Do piekarnika wstawiamy naczynie z gorącą wodą i nagrzewamy piekarnik do 200°C. Wstawiamy blaszkę z naszymi bułkami i pieczemy przez około 20 min.Możemy zastosować tez inny sposób pieczenia bułek. Blaszkę z naszymi bułkami odstawiamy do piekarnika nagrzanego do 30°C na około 30 min. Po tym czasie, bez otwierania już piekarnika, ustawiamy temperaturę na 200°C i pieczemy przez około 25 min. Gdy piekarnik będzie się nagrzewał bułki ładniej jeszcze nam urosną. Do piekarnika wcześniej wkładamy naczynie z wodą.
Po upieczeniu wyciągamy i studzimy na kratce z piekarnika.

Uwaga! Czas pieczenia jest uzależniony od piekarnika. Każdy piekarnik jest inny, inaczej piecze, więc robiąc pierwszy raz chleb lub bułki kontrolujmy stopień wypieczenia.
Smacznego!

    
    
  Strona główna
  Ciasta i słodkości(145)
            Babki i babeczki(17)
            Biszkoptowe(31)
            Bez pieczenia(21)
            Desery(5)
            Na kruchym(15)
            Serniki(21)
            Pączki i ciastka(20)
            Pozostałe(15)
  Dania główne(57)
  Zupy(16)
  Pieczywo(32)
  Sałatki i surówki(25)
  Domowe wędliny(11)
  Porady(17)
  Informacje


.........................................................

Szef kuchni Zaprasza!!!Na kanał YouTube, gdzie prezentujemy nasze przepisy w formie filmu.

.........................................................